Jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy – państwowe czy też przedszkole niepubliczne?

Wiadomym jest nie od dziś, że jeżeli chodzi o rozwój naszych pociech w pierwszych latach ich życia, bardzo ważny wpływ na to ma odpowiednio dobrane przedszkole. To tam bowiem nasza latorośl uczy się pierwszych rzeczy potrzebnych mu w życiu, nabywa zróżnicowaną wiedzę, oczywiście dopasowaną do swojego wieku i poziomu, a przede wszystkim uczy się egzystować w grupie i socjalizować z innymi dziećmi, co jest bardzo ważne na tym etapie. Odpowiednio nawiązane pierwsze kontakty oraz więzi z rówieśnikami mają niebagatelny wpływ na późniejsze dorosłe życie i powodzenie w wielu kwestiach.

Państwowe czy prywatne?

Pytaniem, jakie zadają sobie rodzice przed posłaniem dziecka do przedszkola, a przynajmniej czyni tak zdecydowana większość rodziców, jest to, czy powinno to być przedszkole państwowe, czy też przedszkole niepubliczne, mówiąc inaczej – prywatne. Tutaj zdania są podzielone, aczkolwiek najwięcej spraw rozbija się oczywiście o pieniądze. Nie ma co ukrywać, że nie każdego rodzica jest stać na przedszkole prywatne, choć wypadałoby zauważyć, że inwestycja w swoje dziecko już na tym etapie jest bardzo ważna i nie powinno się na niej oszczędzać.

W czym placówka niepubliczna lepsza od państwowej?

To, że przedszkola prywatne oceniane są wyżej, zarówno przez samych rodziców, jak i rozmaite rankingi, raczej nie ulega wątpliwości. Nie oszukujmy się, tam gdzie płacimy za wykonane usługi konkretne pieniądze, możemy spodziewać się konkretnych efektów. Przede wszystkim, w takich przedszkolach grupy są mniejsze, a ilość wychowawców większa, co powoduje, że ilość czasu i uwagi poświęcona konkretnemu dziecku jest bez porównania wyższa. Łatwiej jest reagować w takich warunkach na wszelkie pojawiające się problemy i kłopoty, łatwiej jest kształtować indywidualne zainteresowania i zdolności dziecka.

Na jakie dodatkowe zajęcia możemy liczyć w przedszkolu prywatnym?

Przedszkole niepubliczne góruje nad swoimi państwowymi odpowiednikami także tym, że oferuje ono wiele zajęć dodatkowych, jakich próżno szukać w publicznych placówkach. Mogą to być miedzy innymi:

  • zajęcia z rytmiki i dodatkowe zajęcia muzyczne
  • nauka języków obcych na dopasowanym do kilkulatków poziomie
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne różnych typów
  • tematyczne grupy zainteresowań
  • zajęcia przyrodniczo-geograficzne

Wybór wydaje się oczywisty

Jasnym jest, że prywatne placówki oferują więcej dla naszego dziecka, zarówno jeżeli chodzi o ilość zajęć, jak i jakość podejścia wychowawczego, nie ma co jednak ukrywać faktu, że generuje to także pewne koszty, o których zawsze trzeba pamiętać. Na swoim dziecku jednak absolutnie nie powinno się oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *